
The Story
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10 AWG |
| Color: | Yellow |
| L: | 41mm (1.61") |
| D2: |
3.4mm (0.13") |
| Barrel: | Seamless |
| Configuration: | Flared |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10 AWG |
| Color: | Yellow |
| L: | 41mm (1.61") |
| D2: |
3.4mm (0.13") |
| Barrel: | Seamless |
| Configuration: | Flared |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!














