
The Story
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 22-16Â AWG |
| Color: | Red |
| L: | 27.3mm (1.07") |
| D: |
3.2mm (0.13") |
| D1: | 1.7mm (0.06") |
| Barrel: | Butted Seam |
| Configuration: | Straight |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 9-18 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:3M:Â MNG18BCX
McMaster-Carr:Â 7227K22
Panduit:Â BSN18-C
Thomas Betts:Â 2RA18 - KN18BSM KN18-BS-M
Tyco AMP:Â 320559
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 22-16Â AWG |
| Color: | Red |
| L: | 27.3mm (1.07") |
| D: |
3.2mm (0.13") |
| D1: | 1.7mm (0.06") |
| Barrel: | Butted Seam |
| Configuration: | Straight |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 9-18 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:3M:Â MNG18BCX
McMaster-Carr:Â 7227K22
Panduit:Â BSN18-C
Thomas Betts:Â 2RA18 - KN18BSM KN18-BS-M
Tyco AMP:Â 320559
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!













