
The Story
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10Â AWG |
| Color: | Yellow |
| L: | 27.3mm (1.07") |
| D: |
5.3mm (0.21") |
| D1: | 3.4mm (0.13") |
| Barrel: | Butted Seam |
| Configuration: | Straight |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50Â AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:3M:Â MNG14BCX
Panduit:Â BSN14-C
Tyco AMP:Â 320562
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10Â AWG |
| Color: | Yellow |
| L: | 27.3mm (1.07") |
| D: |
5.3mm (0.21") |
| D1: | 3.4mm (0.13") |
| Barrel: | Butted Seam |
| Configuration: | Straight |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50Â AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:3M:Â MNG14BCX
Panduit:Â BSN14-C
Tyco AMP:Â 320562
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!













