
Original: $18.68
-70%$18.68
$5.60The Story
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 16-14AWG |
| Color: | Blue |
| L: | 36mm (1.42") |
| D2: |
2.3mm (0.09") |
| Barrel: | Seamless |
| Configuration: | Flared |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 30 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 16-14AWG |
| Color: | Blue |
| L: | 36mm (1.42") |
| D2: |
2.3mm (0.09") |
| Barrel: | Seamless |
| Configuration: | Flared |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 30 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!













