🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

$4.79
Original: $15.98
-70%BHT1NY - 22 to 16 AWG Nylon Heat Shrinkable Butt Connectors, 25 Pieces—
$15.98
$4.79The Story
Insulated butt splice connectors insulate and protect the electrical connections from wire pull-outs, abrasion and mechanical abuse. Butt splice connectors must be crimped on both ends to work effectively.
Dimensions & Features:
Product Drawing:
None

Dimensions & Features:
| Wire Size: | 22-16Â AWG |
| Color: | Red |
| L: | 36mm (1.42") |
| D2: |
1.7mm (0.06") |
| Barrel: | Seamless |
| Configuration: | Flared |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 18 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Insulated butt splice connectors insulate and protect the electrical connections from wire pull-outs, abrasion and mechanical abuse. Butt splice connectors must be crimped on both ends to work effectively.
Dimensions & Features:
Product Drawing:
None

Dimensions & Features:
| Wire Size: | 22-16Â AWG |
| Color: | Red |
| L: | 36mm (1.42") |
| D2: |
1.7mm (0.06") |
| Barrel: | Seamless |
| Configuration: | Flared |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Nylon |
| Max Electrical Rating: | 105°C - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 18 AMP |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:Videos
Check out our YouTube channel!














