
Original: $4.97
-70%$4.97
$1.49The Story
HEAT SHRINKABLE SPADE TERMINALS
Heat shrink insulated spade terminals are suitable for a wide variety of applications from marine use to automotive and everything in between. The heat shrink is adhesive-lined and color-coded to the industry standard wire range. The terminal will seal out water, and protect the connection from corrosion. The semi-translucent heat shrink material allows for easy visual inspection of the crimped terminal. The heat shrink tube has the added advantage of acting as a strain relief on the wire for added pull strength.Â
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 22 to 16 AWG |
| Stud Size: | #5 |
| Color: | Red |
| Insulation Material: | Polyethylene |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| Temperature Rating: |
-67°F to 221°F (-55°C to 100°C) |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| L: | 28.5mm (1.22") |
| D2: | 3.4mm (0.13") |
| W: | 5.7mm (0.22") |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
DRAWING:

Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

Â
Description
HEAT SHRINKABLE SPADE TERMINALS
Heat shrink insulated spade terminals are suitable for a wide variety of applications from marine use to automotive and everything in between. The heat shrink is adhesive-lined and color-coded to the industry standard wire range. The terminal will seal out water, and protect the connection from corrosion. The semi-translucent heat shrink material allows for easy visual inspection of the crimped terminal. The heat shrink tube has the added advantage of acting as a strain relief on the wire for added pull strength.Â
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 22 to 16 AWG |
| Stud Size: | #5 |
| Color: | Red |
| Insulation Material: | Polyethylene |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| Temperature Rating: |
-67°F to 221°F (-55°C to 100°C) |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| L: | 28.5mm (1.22") |
| D2: | 3.4mm (0.13") |
| W: | 5.7mm (0.22") |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
DRAWING:

Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

Â











