
Original: $14.38
-70%$14.38
$4.31The Story
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10 AWG |
| T: | 1.0mm (0.04") |
| L: | 26.6mm (1.05) |
| F: | 7.0mm (0.28") |
| E: | 14.1mm (0.56") |
| W: | 9.0mm (0.35") |
| D: | 6.4mm (0.25") |
| D1: | 3.4mm (0.13") |
| D2: | 4.3mm (0.17") |
| Temperature Rating: | 105°C |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50AMP |
| Terminal Insulation: | Vinyl |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:
Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 12-10 AWG |
| T: | 1.0mm (0.04") |
| L: | 26.6mm (1.05) |
| F: | 7.0mm (0.28") |
| E: | 14.1mm (0.56") |
| W: | 9.0mm (0.35") |
| D: | 6.4mm (0.25") |
| D1: | 3.4mm (0.13") |
| D2: | 4.3mm (0.17") |
| Temperature Rating: | 105°C |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 50AMP |
| Terminal Insulation: | Vinyl |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:None
Documents
Click to view product spec sheet:
Videos
Check out our YouTube channel!










