🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

$3.20
Original: $10.68
-70%SVELL2-3.7 - 16 to 14 AWG Vinyl PVC Insulated Spade Terminals, #6 Stud, 100 Pieces—
$10.68
$3.20The Story
Vinyl insulated fork terminals lock in place for tight and secure connection in cramped spaces. They allow the end user to quickly and easily terminate a connection without the need to remove the fastener. Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength. UL Flammability UL94V-2
Dimensions & Features:
Product Drawing:
Allied Elec: 70084094
SPC Technology: CBS-TV-1406
TE Connectivity: 322994


Dimensions & Features:
| Wire Size: | 16-14 AWG |
| Stud Size: | #6 Stud |
| Color: | Blue |
| T: | 0.8mm (0.03") |
| L: | 22.5mm (0.89") |
| F: | 6.5mm (0.26") |
| E: | 11.5mm (0.45") |
| W: | 7.2mm (0.28") |
| D: | 4.5mm (0.18") |
| D1: | 2.3mm (0.09") |
| D2: | 3.7mm (0.15") |
| Temperature Rating: | 105°C |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 18AMP |
| Terminal Insulation: | Vinyl |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:Allied Elec: 70084094
SPC Technology: CBS-TV-1406
TE Connectivity: 322994
Documents
Click to view product spec sheet:
Videos
Check out our YouTube channel!
Description
Vinyl insulated fork terminals lock in place for tight and secure connection in cramped spaces. They allow the end user to quickly and easily terminate a connection without the need to remove the fastener. Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength. UL Flammability UL94V-2
Dimensions & Features:
Product Drawing:
Allied Elec: 70084094
SPC Technology: CBS-TV-1406
TE Connectivity: 322994


Dimensions & Features:
| Wire Size: | 16-14 AWG |
| Stud Size: | #6 Stud |
| Color: | Blue |
| T: | 0.8mm (0.03") |
| L: | 22.5mm (0.89") |
| F: | 6.5mm (0.26") |
| E: | 11.5mm (0.45") |
| W: | 7.2mm (0.28") |
| D: | 4.5mm (0.18") |
| D1: | 2.3mm (0.09") |
| D2: | 3.7mm (0.15") |
| Temperature Rating: | 105°C |
| Voltage Rating: | 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 18AMP |
| Terminal Insulation: | Vinyl |
| Terminal Material: | Tin-Plated Copper |
| UL Recognized: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:Allied Elec: 70084094
SPC Technology: CBS-TV-1406
TE Connectivity: 322994
Documents
Click to view product spec sheet:
Videos
Check out our YouTube channel!










