
Original: $18.90
-70%$18.90
$5.67The Story
Wire Ferrules are offered without insulation (Non-Insulated Wire Ferrules), with plastic insulation for single wires (Single Insulated Wire Ferrules) and with a plastic insulation to accommodate two wires (Twin Wire Ferrules). Wire Ferrules are offered in Strips or Spools to be used with automatic crimping machines or multi-function crimping tools.
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 20 AWG |
| Color: | White |
| L1: | 14mm (0.551") |
| L2: | 8.0mm (0.315") |
| D: | 1.57mm (0.062") |
| D1: | 1.2mm (0.047") |
| D2: | 2.8mm (0.110") |
| UL Approved: | Yes |
| CE Certfied: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Max Electrical Rating: | 105°C (221°F) - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 17A |
| Material: | Tin-Plated Copper |
Cross References
Cross Reference Parts:ABB: XUSG01840
Altech Corp: 2202.0 FII1808W
ACI: 107671
American Electrical: 1182075
AUTOMATION DIRECT: BM-00502
Cembre: PKC 7508
Eclipse: 701-011
Greenlee: 170/W
Phoenix Contact: 3201110
SPC Technology: SPC4477 84N2011
Thomas Betts: F4001
Tyco AMP: 966 066-9
Weidmuller: 9025700000 046290000
ZF: V3AE0009 & V30AE000009
Documents
Click to view product spec sheet:
Videos
How to Crimp a Wire Ferrule?
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Wire Ferrules are offered without insulation (Non-Insulated Wire Ferrules), with plastic insulation for single wires (Single Insulated Wire Ferrules) and with a plastic insulation to accommodate two wires (Twin Wire Ferrules). Wire Ferrules are offered in Strips or Spools to be used with automatic crimping machines or multi-function crimping tools.
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 20 AWG |
| Color: | White |
| L1: | 14mm (0.551") |
| L2: | 8.0mm (0.315") |
| D: | 1.57mm (0.062") |
| D1: | 1.2mm (0.047") |
| D2: | 2.8mm (0.110") |
| UL Approved: | Yes |
| CE Certfied: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Max Electrical Rating: | 105°C (221°F) - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 17A |
| Material: | Tin-Plated Copper |
Cross References
Cross Reference Parts:ABB: XUSG01840
Altech Corp: 2202.0 FII1808W
ACI: 107671
American Electrical: 1182075
AUTOMATION DIRECT: BM-00502
Cembre: PKC 7508
Eclipse: 701-011
Greenlee: 170/W
Phoenix Contact: 3201110
SPC Technology: SPC4477 84N2011
Thomas Betts: F4001
Tyco AMP: 966 066-9
Weidmuller: 9025700000 046290000
ZF: V3AE0009 & V30AE000009
Documents
Click to view product spec sheet:
























