
Original: $17.55
-70%$17.55
$5.26The Story
Wire Ferrules are offered without insulation (Non-Insulated Wire Ferrules), with plastic insulation for single wires (Single Insulated Wire Ferrules) and with a plastic insulation to accommodate two wires (Twin Wire Ferrules). Wire Ferrules are offered in Strips or Spools to be used with automatic crimping machines or multi-function crimping tools.
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 22 AWG & 24 AWG |
| Color: | Turquoise |
| L1: | 12.4mm (0.49") |
| L2: | 8.0mm (0.315") |
| D: | 1.15mm (0.045") |
| D1: | 0.85mm (0.033") |
| D2: | 2.0mm (0.079") |
| UL Approved: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Max Electrical Rating: | 105°C (221°F) - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 9A |
Â
Cross References
Cross Reference Parts:ABB: XUSD01821
Altech Corp: 2623.0 FII2208
American Electrical: 1181034 - 1182034
Eclipse: 701-027
Greenlee: 168/TL
Phoenix Contact: 3200865 3203066
Thomas Betts: F4009
Tyco AMP: 966 066-4
WAGO: 216-302
Weidmuller: 9025790000 9025770000
ZF: V3AE0004
Documents
Videos
Check out our YouTube channel!

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Wire Ferrules are offered without insulation (Non-Insulated Wire Ferrules), with plastic insulation for single wires (Single Insulated Wire Ferrules) and with a plastic insulation to accommodate two wires (Twin Wire Ferrules). Wire Ferrules are offered in Strips or Spools to be used with automatic crimping machines or multi-function crimping tools.
Dimensions & Features:
| Wire Size: | 22 AWG & 24 AWG |
| Color: | Turquoise |
| L1: | 12.4mm (0.49") |
| L2: | 8.0mm (0.315") |
| D: | 1.15mm (0.045") |
| D1: | 0.85mm (0.033") |
| D2: | 2.0mm (0.079") |
| UL Approved: | Yes |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
| Max Electrical Rating: | 105°C (221°F) - 600 Volts |
| Max Electrical Current: | 9A |
Â
Cross References
Cross Reference Parts:ABB: XUSD01821
Altech Corp: 2623.0 FII2208
American Electrical: 1181034 - 1182034
Eclipse: 701-027
Greenlee: 168/TL
Phoenix Contact: 3200865 3203066
Thomas Betts: F4009
Tyco AMP: 966 066-4
WAGO: 216-302
Weidmuller: 9025790000 9025770000
ZF: V3AE0004
Documents
Videos
Check out our YouTube channel!

























