
The Story
HEAT SHRINKABLE RING TERMINALS
Heat shrink insulated ring terminals are suitable for a wide variety of applications from marine use to automotive and everything in between. The heat shrink is adhesive-lined and color-coded to the industry standard wire range. The terminal will seal out water, and protect the connection from corrosion. The semi-translucent heat shrink material allows for easy visual inspection of the crimped terminal. The heat shrink tube has the added advantage of acting as a strain relief on the wire for added pull strength.Â
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 22 to 16 AWG |
| Stud Size: | #10 Stud |
| Color: | Red |
| L: | 34.3mm (1.35") |
| D2: |
5.3mm (0.21") |
| W: | 11.6mm (0.46") |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Polyethylene |
| Max Electrical Rating: | 600 Volts |
| Temperature Rating: | -67°F to 221°F (-55°C to 105°C) |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

Â

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
HEAT SHRINKABLE RING TERMINALS
Heat shrink insulated ring terminals are suitable for a wide variety of applications from marine use to automotive and everything in between. The heat shrink is adhesive-lined and color-coded to the industry standard wire range. The terminal will seal out water, and protect the connection from corrosion. The semi-translucent heat shrink material allows for easy visual inspection of the crimped terminal. The heat shrink tube has the added advantage of acting as a strain relief on the wire for added pull strength.Â
DIMENSIONS & FEATURES:
| Wire Size: | 22 to 16 AWG |
| Stud Size: | #10 Stud |
| Color: | Red |
| L: | 34.3mm (1.35") |
| D2: |
5.3mm (0.21") |
| W: | 11.6mm (0.46") |
| Material: | Tin Plated Copper |
| Insulation: | Polyethylene |
| Max Electrical Rating: | 600 Volts |
| Temperature Rating: | -67°F to 221°F (-55°C to 105°C) |
| CE Certified: | Yes |
| RoHS Compliant: | Yes |
Product Drawing:

Cross References
Cross Reference Parts:
None
Documents
Click to view product spec sheet:

Â





















